Menü
Takip edin: Facebook Twitter Instagram
Image 1

Riad 11 Zitoune

Türk Mutfağı
TCA

Kurs Programı ile; amatör veya profesyonel aşçılık yapmak üzere Türk mutfağını, ağırlama kültürünü, gıda bilgisini ve güvenliğini bilen, çorbaların, mezelerin, hamurlu, tencere, tava,fırın yemeklerinin,pilav,garnitür ve tatlıların hazırlanmasını, pişirme yöntemi, süresini uygulayıp yapan,klasik türk mutfağı konusunda bilgi sahibi olmak ve daha güzel yemek yapmak isteyen ev hanımları ile kendi işyerini açacak veya profesyonel anlamda aşçılık yapacak Türkiye ve Dünya yiyecek-içecek sektörünün ihtiyaç duyduğu bilinçli, nitelikli klasik Türk Mutfağı Elemanı yetiştirilmektedir.

 

Mesleğin Önemi, İş İmkanı
Klasik Türk Mutfağını bilen sertifikalı elemanlara Türkiye içinde ve dışında faaliyet gösteren,yerli ve yabancı hotel, tatil köyü,restoran,kafe, yemek firmaları ile diğer işletmelerde her geçen gün çok fazla bir talep olmaktadır. Bu programı bitiren MEB onaylı Klasik Türk Mutfağı Elemanlığı (Aşçılık) Mesleki Eğitim Belgesi alan kişiler bireysel olarak yurt içi ve yurt dışındaki Hotel,Tatil Köyü,Restoran,Yemek Firmaları ve Kafe lerde rahatlıkla iş bulup sertifikalı Klasik Türk Mutfağı Elemanı olarak yüksek ücretle çalışabilirler. Kursiyerlerin İstemeleri halinde kendileriyle yapılan Esnek Çalışma İş Sözleşmesi şartlarında kursun bağlı olduğu firmaya ait Net FHS vasıtasıyla yurt içi ve yurt dışındaki Hotel, Tatil Köyü, Restoran,Yemek Firmaları, Kafe iş yerlerinde dolgun ücretle sigortalı çalışmak üzere iş garanti edilmektedir.

 

Kurs Ücreti - Ödeme
Kurs ücretleri ve kampanyalarımızla ilgili detaylı bilgi için kurs merkezimizle iritbata geçiniz.Kredi kartına 10 taksit ,Nakit Peşin Ödemelerde % 10 İndirim uygulanmaktadır.
Ankara dışından gelecek yerli ve yabancı uyruklu tüm kursiyerler kurumumuzdan kalacak yer talep etmeleri halinde görevli elemanlarımız tarafından Ankara otogarı veya havaalanından bizzat karşılanırlar. Daha sonra kurs merkezinde kayıt işlemleri yapılır ve konaklama yerlerine götürülerek ücret karşılığında yerleştirilmeleri sağlanır.

 

Sertifika
Kurs Programını bitirenlere MEB Onaylı Klasik Türk Mutfağı Elemanı (Aşçı) Belgesi verilmektedir.

 

Katılım Şartları
Türkiye nin her bölgesinden en az İlköğretim Okulu (Eski Orta Okul) mezunu her yaştaki erkek ve bayanlar Türkiye de oturma izni bulunan yabancı uyruklu kişiler katılabilir.

 

Kurs Süresi
Klasik Türk Mutfağı Elemanı (Aşçı) Yetiştirme Kurs programının toplam süresi 250 saat olup 10 hafta sürmektedir.

 

Ders Gün ve Saatleri
Dersler; 5-7 kişilik özel guruplar, 12-15 kişilik genel guruplar şeklinde hafta içi veya haftasonu grupları şeklinde alanında uzman ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş eğitmenler tarafından verilmektedir.

Öyle bir eğitim ki...
Kariyerinizi Hızlandıracak
Başa Dön
Başa Dön
Loading please wait Yükleniyor ...

Ankara Yemek Kursu

Ankara Yemek Kursu, İletişim

Ankara Yemek Kursu, Pastacılık

Ankara Yemek Kursu, Ekmekçilik

Ankara Yemek Kursu, Lokasyon

Ankara Yemek Kursu, Profesyonel Pastacılık

Ankara Yemek Kursu, Profesyonel Aşçılık

Ankara Yemek Kursu, Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik

Ankara Yemek Kursu, Pidecilik

Ankara Yemek Kursu, Pizzacılık

Ankara Yemek Kursu, Butik Pastacılık

Ankara Yemek Kursu, Dünya Mutfakları

Ankara Yemek Kursu, Türk Mutfağı

Turkish Culinary Academy
5 stars - based on 1227 reviews
Alexsander Dubçek Cad. (Eski 626. Cadde) Yukarı Dikmen, Çankaya / Ankara, TR 06680
+90 (312) 442 6585 +90 (312) 442 6586 Hours: Mon-Fri 10am - 6:30pm Fri-Sun 11:30am - 10:00pm Categories: Dünya Mutfakları , Türk Mutfağı , Profesyonel Aşçılık , Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik , Pizzacılık , Pidecilik , Butik Pastacılık , Ekmekçilik , Pastacılık Price Range: ₺₺ Takes Reservations: Yes
Haber Adamı - Tek Haber Portalı
Utku Obuz - The Architect