Skip to content Skip to footer
Profesyonel Aşçılık Eğitimi ile

Yurt İçi İş Garantisi ve Yurt Dışı Stajlar

2024 eğitim dönemi kontenjanlarını görmek için:

EĞİTİM SÜRESİ

8 AY

EĞİTİM DÖNEMLERİ

15 OCAK 2024 HAFTA İÇİ (SABAH-ÖĞLE-AKŞAM)
20 OCAK 2024 HAFTA SONU

EĞİTİM ÜCRETİ

Staj ve İş Garantisi Dahil
Peşin 125.000 TL
Taksitli 150.000 TL’dir.

EĞİTİM İÇERİĞİ

Bu Eğitim Programı ile; Aşçılığın inceliklerini, ağırlama kültürünü, gıda bilgisini ve güvenliğini bilen, Dünya mutfaklarından; çorbaların, mezelerin, hamurlu, tencere, tava,fırın yemeklerinin,pilav,garnitür ve tatlıların hazırlanmasını, pişirme yöntemi, süresini uygulayıp yapan,Aşçılık konusunda bilgi sahibi olmak ve aşçılık sektöründe yönetimsel anlamda çalışmak isteyen Türkiye ve Dünya yiyecek-içecek sektörünün ihtiyaç duyduğu bilinçli, nitelikli Yabancı Dil bilen Profesyonel Aşçı yetiştirilmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ

Profesyonel aşçılık Eğitimi’nin 20 haftası (5 Ay) Okulun Mutfağında, 14 saat Teorik , 266 saat Uygulama ve 54 saat Mesleki Yabancı Dil Eğitimi (İngilizce,İspanyolca,Fransızca) olmak üzere toplam 334 saat Teorik ve Uygulamalı eğitim ve 12 hafta (3 Ay) 540 saat Profesyonel Mutfaklar da staj olmak üzere toplam 874 saat süren 8 aylık bir mesleki eğitimdir. Sınıf kontenjanları en az 8 kişi en fazla 18 kişi ile sınırlıdır.

blank
Sertifika & Belge

Profesyonel Aşçılık Eğitimi sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak Teorik ve Uygulamalı sınavlardan başarılı olan öğrencilere

 • TCA Profesyonel Aşçılık Mezuniyet Belgesi,
 • M.E.B. Aşçı (4. Seviye) Kurs Programı Kurs Bitirme Belgesi,
 • M.E.B. Dünya Mutfakları Kurs Programı Kurs Bitirme Belgesi,
 • M.E.B. Klasik Türk Mutfağı Kurs Programı Kurs Bitirme Belgesi,
 • M.E.B. Zorunlu Hijyen Sertifikası,
 • TCA Mesleki İngilizce (Mutfak)Dil Sertifikası,
 • TCA Mesleki İspanyolca (Mutfak) Dil Sertifikası,
 • TCA Mesleki Fransızca (Mutfak) Dil Sertifikası

olmak üzere toplam 8 adet sertifika ve belge verilmektedir.Bu belgelerden M.E.B. onaylı olan 3 adet Kurs Bitirme Belgesi Uluslararası geçerlidir. Bu kurs bitirme belgeleri ile öğrenciler yurt için de devlet daireleri ve özel kurumlarda aşçılık mesleğini yasal olarak icra edebilir ve Belediyelerin Ruhsat Yönetmeliğine göre Yiyecek – İçecek üzerine iş yeri açabilmektedirler. Ayrıca sınav neticesi alınan M.E.B. onaylı kurs bitirme belgeleri yurtdışında başta Avrupa Birliği Ülkeleri ,Amerika Birleşik Devletleri,Birleşik Krallık, İngiltere, Avustralya vb. 120 ülke de çalışma izni, göç, göçmenlik vb. başvurularda geçerlidir ve öğrencilerimiz aşçılık mesleğini bu ülkelerde yasal olarak yapabilmektedir.

Konaklama İmkanları

Eğitimlerimize Ankara dışından katılmak isteyen öğrencilerimiz anlaşmalı olduğumuz başkentin en özel ve güzel öğrenci yurtlarında veya 1+1 , 2+1 , 3+1 eşyalı residence daireler de okulumuza özel fiyatlarla konaklayabilmektedir.
Ayrıca Inn 14 Hostel’da ve ve Park Inn by Radisson Otel’de aşçı adaylarımıza özel fiyatlardan da faydalanabilirsiniz.

Staj

Öğrencilerimiz 20 hafta süren teorik ve uygulamalı eğitimin sonunda yurt içi stajlarını en az 12 hafta boyunca okulumuz tarafından belirlenen Ankara ve Turizm bölgelerinde (Çeşme / Alaçatı, Bodrum, Marmaris, Kapadokya vb.) bulunan Restoran,Otel, Resort, Butik Otel gibi profesyonel mutfakları bulunan işletmelerde gerçekleştirirler.

Staj yerlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yurt dışında staj yapmak isteyen en az A2 seviye İngilizce,İspanyolca veya Fransızca bilen öğrencilerimiz ise ek ücret ödeyerek TCA’nın İspanya, Belçika, Amerika, İtalya, Kanada, Şili, Arjantin , Peru ,Dominik, Kosta Rika ,Ekvador ve Uruguay da anlaşmalı olduğu Otel, Restoran vb. işletmelerde 3 Ay’dan 12 Ay’a kadar maaşlı ve maaşsız programlara da katılabilirler.

İspanya'da Maaşlı Staj Olanakları
İspanya’nın Barselona, Kosta Brava, Kanarya Adaları, Mayorka ve Endülüs bölgesindeki oteller, resortlar ve tatil köylerinde 3 aydan 6 aya kadar maaşlı staj imkanı sağlanmaktadır. “İspanya’da maaşlı staj eğitimi ücretlerimize dahil değildir.”
İtalya'da Staj Olanakları

Yurtdışı stajında İtalya’ya gitmek isteyen öğrencilerimiz yapılacak mülakatı geçmeleri halinde İtalya’nın çeşitli bölgelerinde bulunan anlaşmalı olduğumuz işletmelerde 2 aylık maaşsız staj yapabilmektedirler.
“İtalya’da staj eğitimi ücretlerimize dahil değildir.”

Amerika'da Staj Olanakları

En az A2 seviye İngilizce bilen öğrencilerimizi mezuniyetlerinden sonra Amerika’daki çeşitli otel, restoran ve işletmelerde saatlik ortalama 15$ – 20$ arası kazanabilecekleri 12 ay çalışabilecekleri maaşlı staj programına gitme imkanı da sağlanmaktadır.
“Amerika’da maaşlı staj eğitimi ücretlerimize dahil değildir.”

İş Garantisi

Okulumuzun yıllardır Türkiye İş Kurumu ile yaptığı işbirliği neticesinde 20 haftalık profesyonel eğitimlerini tamamladıktan sonra 12 haftalık stajlarını da başarı ile bitiren öğrencilerimiz en az asgari ücret ile işe yerleştirileceklerdir. 40 yaş üstü öğrencilerimiz için iş garantisi geçersizdir.

Kayıtta Gerekli Belgeler
 • 6 Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Son Mezun Olunan Okulun Diploma Aslı ve Fotokopisi yada e- devlet öğrenim durum belgesi
 • Sabıka Kaydı
 • Sağlık Raporu (Aile Hekimi ya da Devlet Hastanesi)
 • Gaita Kültürü / Burun ve Boğaz Kültürü / Akciğer Grafisi Raporu / HIV, Hepatit B ve C Test Sonuçları
Eğitim Ücreti

Staj ve İş Garantisi Dahil Peşin 125.000 TL, taksitli 150.000 TL’dir.

Okulumuz tarafından 2 adet Şef Üniforması, Profesyonel Şef Bıçak Seti, Eğitim Dökümanları (TCA Profesyonel Aşçılık Kitabı), TCA çantası öğrencilerimize hediye edilmektedir.