Skip to content Skip to footer
Türk Mutfağı Eğitimi ile

Kariyerinizi Hızlandırın!

2024 eğitim dönemi kontenjanlarını görmek için:
EĞİTİM SÜRESİ

40 saat

EĞİTİM DÖNEMLERİ

Eğitimler 1’e 1 özel ders sistemi ile verilmekte olduğu için ders gün ve saatlerinizi okul yönetimi ile görüşüp belirleyebilirsiniz.

EĞİTİM ÜCRETİ

Peşin 35.000 TL
Taksitli 40.000 TL’dir.

EĞİTİM İÇERİĞİ

TCA’nın kuruluş amaçlarının başında gelen ve kendisine misyon edindiği Türk mutfağını ve ağırlama kültürünü dünyaya yayma amacını destekleyen bu eğitim programı ile; amatör veya profesyonel aşçılık yapmak üzere Türk mutfağını, ağırlama kültürünü, gıda bilgisini ve güvenliğini bilen, çorbaların, mezelerin, hamurlu, tencere, tava,fırın yemeklerinin,pilav,garnitür ve tatlıların hazırlanmasını, pişirme yöntemini, süresini uygulayıp yapan,klasik Türk mutfağı,Osmanlı mutfağı,Saray mutfağı ve Yöresel mutfaklar konusunda bilgi sahibi olan ve daha güzel yemek yapmak isteyen ev hanımları ile kendi işyerini açacak veya profesyonel anlamda aşçılık yapacak yada yapan, Türkiye ve Dünya yiyecek-içecek sektörünün ihtiyaç duyduğu Türk mutfağını ve kültürünü yurtdışında açacağı yada açmış olduğu, çalışacağı yada çalıştığı işletmelerde yaşatacak, geliştirecek,tanıtacak bilinçli, nitelikli Türk Mutfağı Aşçısı yetiştirilmektedir. 

EĞİTİM SÜRESİ

Her bir eğitimin süresi toplam 40 saattir. Dersler 1’e 1 (Eğitmen Şef ve Öğrenci) verilmektedir. Her ders 4 saat sürmekte, günde en az 4 en fazla 8 saat uygulanmaktadır ve öğrenciler ders gün ve saatlerini kendileri belirleyebilmektedir.

blank
Sertifika & Belge

Türk Mutfağı Eğitimi sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak Teorik ve Uygulamalı sınavlardan başarılı olan öğrencilere

 • TCA Profesyonel Türk Mutfağı Mezuniyet Belgesi,
 • M.E.B. Klasik Türk Mutfağı Kurs Programı Kurs Bitirme Belgesi,

olmak üzere toplam 2 adet sertifika ve belge verilmektedir.Bu belgelerden M.E.B. onaylı olan 1 adet Kurs Bitirme Belgesi Uluslararası geçerlidir. Bu kurs bitirme belgesi ile öğrenciler yurt için de devlet daireleri ve özel kurumlarda Türk Mutfağı Aşçısı mesleğini yasal olarak icra edebilir. Ayrıca sınav neticesi alınan M.E.B. onaylı kurs bitirme belgeleri yurtdışında başta Avrupa Birliği Ülkeleri ,Amerika Birleşik Devletleri,Birleşik Krallık, İngiltere, Avustralya vb. 120 ülke de çalışma izni, göç, göçmenlik vb. başvurularda geçerlidir ve öğrencilerimiz Türk Mutfağı Aşçısı mesleğini bu ülkelerde yasal olarak yapabilmektedir.

Konaklama İmkanları

Eğitimlerimize Ankara dışından katılmak isteyen öğrencilerimiz anlaşmalı olduğumuz başkentin en özel ve güzel öğrenci yurtlarında veya 1+1 , 2+1 , 3+1 eşyalı residence daireler de okulumuza özel fiyatlarla konaklayabilmektedir.
Ayrıca Inn 14 Hostel’da ve Park Inn by Radisson Otel’de aşçı adaylarımıza özel fiyatlardan da faydalanabilirsiniz.

Eğitim İçeriği

Mutfaklarımız şunları kapsamaktadır:

 1. Klasik Türk Mutfağı
 2. Osmanlı Mutfağı
 3. Saray Mutfağı
 4. Gaziantep Mutfağı
 5. Adıyaman Mutfağı
 6. Elazığ Mutfağı
 7. Siirt Mutfağı
 8. Kayseri Mutfağı
 9. Sivas Mutfağı
 10. Safranbolu Mutfağı
 11. Kastamonu Mutfağı
 12. Rize Mutfağı
 13. Trabzon Mutfağı
 14. Hatay Mutfağı
 15. Adana Mutfağı
 16. İzmir Mutfağı
 17. Bursa Mutfağı
 18. Van Mutfağı
İtalya'da Staj Olanakları

Eğitimini başarı ile tamamlayan öğrencilerimize İtalya’nın Umbria bölgesinde 2 Michelin Yıldızlı restoranda 2 aylık staj imkanı ve 1 hafta kardeş okulumuzda eğitim imkanı da sağlanmaktadır.
“İtalya’da staj eğitimi ücretlerimize dahil değildir.”

Amerika'da Maaşlı Staj Olanakları

Orta ve ileri seviye İngilizce bile öğrencilerimizi mezuniyetlerinden sonra 5 yıl iş tecrübesi kazandıktan sonra Amerika’daki çeşitli otel, restoran ve işletmelerde saatlik ortalama 9$ – 12$ arası kazanabilecekleri 6 – 12 ay arası çalışabilecekleri maaşlı staj programına gitme imkanı da sağlanmaktadır.
“Amerika’da maaşlı staj eğitimi ücretlerimize dahil değildir.”

İspanya'da Maaşlı Staj Olanakları

İspanya’nın Barselona, Kosta Brava, Kanarya Adaları, Mayorka ve Endülüs bölgesindeki oteller, resortlar ve tatil köylerinde 3 aydan 6 aya kadar maaşlı staj imkanı sağlanmaktadır.
“İspanya’da maaşlı staj eğitimi ücretlerimize dahil değildir.”

Gerekli Belgeler
 • 2 Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Son Mezun Olunan Okulun Diploma Aslı ve Fotokopisi yada e- devlet öğrenim durum belgesi
 • Sabıka Kaydı (e-Devlet)
 • Sağlık Raporu (Aile Hekimi ya da Devlet Hastanesi)
Eğitim Ücreti

40 saatlik Temel Seviye Türk Mutfağı eğitiminin ücreti peşin 35.000 TL, taksitli 40.000 TL’dir.
Tercih edilen mutfak üzerine ileri seviye eğitimin ücreti 18.600 TL’dir

Okulumuz tarafından Şef Üniforması,Profesyonel Şef Bıçak seti,Eğitim Dökümanları (Kitap, Cd vb.) öğrencilerimize hediye edilmektedir.